Jestem psychologiem praktykiem, od wielu lat pracuję z dziećmi, a one wciąż mnie uczą i zaskakują…
Jestem żoną niezastąpionego Grzegorza oraz mamą wspaniałej Ani.
Jestem mamą i – psychologiem z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi. By towarzyszyć im bardziej świadomie stworzyłam autorski program oparty na komunikacji pozbawionej przemocy: Komunikacja Przyjazna Dziecku.
Współpracuję ze żłobkami samorządowymi, przedszkolami, szkołami, gimnazjami. Od wielu lat prowadzę praktyczne zajęcia dla studentów psychologii z zakresu diagnozy i rozwoju Dziecka oraz z zakresu Zapobiegania Przemocy Emocjonalnej w Instytucie Psychologii UJ. Stale, od dawna współpracuję z Radiem Kraków.
Pracowałam kilka lat na Oddziale Intensywnej Terapii Wcześniaka (Neonatologia) w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Realizowałam wspólne przedsięwzięcia z Instytutem Kryminologii. Współpracowałam także z Małopolskim Stowarzyszeniem PROBACJA, zajmującym się pomocą osadzonym, prowadzę zajęcia dla osadzonych i ich dzieci w krakowskich zakładach karnych oraz czasem – wykłady dla Prokuratorów. Realizuję programy dla oddziałów MOPS, szkół, rodzin zastępczych oraz adopcyjnych, Przedszkoli Samorządowych oraz Niepublicznych, a także pracuję z Instytucjami i Ośrodkami Pomocy Dziecku w wielu miejscach w Polsce.
Przez wiele lat prowadziłam szkolenia dla personelu krakowskich publicznych placówek opieki nad dziećmi pod opieką Biura Ochrony Zdrowia UMK, wg autorskich programów – m.in. „Przeciwdziałania Przemocy Emocjonalnej”, „Kompleksowego Programu wspomagania rozwoju społeczno – emocjonalnego małego dziecka, w placówce opiekuńczej” oraz programu: „Niedyrektywne formy pomocy dziecku z problemami emocjonalnymi jako element wspierania małego człowieka w rozwoju w placówce”.
Przygotowuję i prowadzę autorskie warsztaty Dobrej Adaptacji, warsztaty Umiejętności dotyczące Świadomej Wrażliwości Dorosłego na Dziecko, warsztaty Niedyrektywnej Komunikacji, szkolenia dotyczące ukrytych zaburzeń i dysfunkcji dzieci, np. odruchów przetrwałych, ZA, autyzmu i in. oraz warsztaty uczące pracy z emocjami małych, większych (nastolatki) i dużych.
Współpracowałam i pracuję ze szkołami podst., specjalnymi, gimnazjami, przedszkolami, żłobkami i ośrodkami w Polsce (Kraków, Rabka Zdrój, Toruń, Piotrków Tryb., Białystok, Bielsko- Biała, Kędzierzyn, Mikołów, Racibórz, Czechowice – Dz., Biała Podlaska, Rybnik, Tychy, Żory, Wodzisław Śląski i wiele in.), Wydziałem Edukacji UMK, szkołami i przedszkolami z terenu Śląska (Ruda Śl., Piekary Śl.,), z UM Czechowice, z WOM w Rybniku. Równocześnie przeprowadzam zajęcia i warsztaty dla PCPR w wielu miejscach Polski południowej. Prowadzę zajęcia dla nauczycieli i rodziców w jednym z Oddziałów Szkoły w Laskach, dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących.
W krakowskim gabinecie pracuję z dziećmi od 0-18 rż., prowadzę z nimi zajęcia indywidualne i grupowe ( dające dużo wspólnej radości oraz uczące zachowań społecznych, także na temat: asertywności, wyręczania, mądrej stanowczości, granic, odchodzenia, płaczu i emocji oraz seksualności i złego dotyku) oraz ich terapię. Pracuję z dzieckiem i dorosłym w sytuacji straty i przemocy.
Zajmuję się od zawsze Dzieckiem doświadczającym szeroko pojmowanej przemocy zamierzonej oraz nieświadomej i o tym Dziecku właśnie mówiłam w Sejmie i Senacie w 2013 i 2014 roku.
W roku 2015, na wniosek Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa otrzymałam Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Moje publikacje: m. in.:
„Nie przydeptuj małych skrzydeł…” (9 wydanie),
„Pomóż mi zostać tutaj”,
„Dobry początek”,
Mały pacjent – o dziecku w szpitalu wyd. 2014 NFZ.
Współpracowałam z:
- Fundacją Pomoc Krakowskiemu Hospicjum; Szpitalem Bonifratrów;
- Oddziałem Neonatologii i Intensywnej Terapii Wcześniaka UJ;
- Katowickim Instytutem Psychoterapii;
- Fundacją „Podaruj mi skrzydła”;
- Fundacją „Rodzice Przyszłości”;
- Fundacją dla Osadzonych i ich Rodzin „Probacja”;
- Oddziałami MOPS i ROPS w Polsce;
- Ośrodkami Pomocy Rodzinom Zastępczym i Adopcyjnym;
- Szpitalem Zakonów Bonifratrów
- Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Krakowa
Współpracuję na stałe z:
Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
Od wielu lat prowadzę praktyczne zajęcia z fantastycznymi Studentami III,IV i V roku Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Poznajemy razem Maluszki i uczymy się jak z nimi być – mądrzej, lepiej…
Radio Kraków
Regularnie w każdy wtorek o g. 11.20 (czasami – w niedzielę, pomiędzy 10 a 12) rozmawiam na antenie Radia Kraków na tematy związane z Dziećmi.
Jeśli chciałbyś posłuchać, zapraszam.
Audycje archiwalne dostępne są pod linkiem:
https://www.radiokrakow.pl/szukaj?q=katarzyna+wnęk+-+joniec&c=/
Uniwersytet Dzieci
W ramach Uniwersytetu Dzieci prowadzę cykliczne wykłady z elementami warsztatów dla Rodziców Dzieci w trakcie ich sobotnich zajęć. Zawsze z Prezentacją.
Żłobki Samorządowe M. Krakowa
Żłobek Samorządowy nr 14,
Żłobek Samorządowy nr 19,
Żłobek Samorządowy nr 28,
Żłobek Samorządowy nr 31